Ekonomi

Olağanüstü hallerde öğretmenin yerini değiştirme hakkı

Deprem bölgesinde görev yapan öğretmen ve bakanlık yetkilileriyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yeni bir açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakan Mahmut Özer’in dört eğitim sendikası temsilcisiyle görüşmeye geldiği belirtildi.

Özer, toplantıda Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Meclis, Eğitim İş Genel Lideri Kadem Özbay ve Eğitim-İş Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer ile görüşmeye geldi. bakanlık merkezinde. .

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’yı kapsayan toplantıya Bakan Yardımcıları Petek Aşkar ve Sadri Şensoy ile İşçiler Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik katıldı. olağanüstü hal ilan etti. Bölgede görev yapan öğretmen ve MEB çalışanının yer değişikliği ilgili kanuni kararlar kapsamında görüşüldü.

Bakanlık tarafından yılda iki kez getirilen mazeret hakkı bu yıl deprem nedeniyle 3’e çıkarıldı.

Açıklamaya göre mazeret hakkı, küskünlük halinin ilan edildiği bölge illerde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak görev yapan sözleşmeli/kadrolu öğretmenler ve diğer çalışanları kapsayacak.

Olağanüstü hal ilan edilen illerde eşini veya çocuğunu beyin sarsıntısı nedeniyle kaybeden çalışanlar ile kendisinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin (eş, çocuk, anne, baba) bulundukları ilde tedavi görmelerinin mümkün olmadığını belgeleyenler ) bulunanlar taşınmak için başvuruda bulunabileceklerdir.

Başvurusu uygun bulunan işçinin atanmak istediği ildeki norm kadro ve durumuna bakılmaksızın atamaları gerçekleştirilecektir.

Taşınma ile ilgili detaylar yayınlanacak kılavuzda yer alacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu